National Conference on EMS

Atlantic City - October 4-6, 2018 | Pre-Conference October 3, 2018

2 0 1 7   N E W    J E R S E Y  S I M   G A M E S  F I N A L I S T S:

Advanced Life Support
 
1st Place:
Empress Ambulance

Michael Blecker
Richard Zolli

 
2nd Place:
Capital Health EMS
Andrew Grandin
Megan Wieczenski


3rd Place:
JFK Hospital
Shelby Stofan
Krystal Creighton


Basic Life Support


 
1st Place:
McCabe Ambulance
Tricia Baczek
Amber Henderson 
 

2nd Place:
The Valley Hospital
Steve Ippolito
Rafael Porro

 
3rd Place:
JFK Hospital
Andrew Buchanan
Andrew Niech

___________________________________________________________________________
2 0 1 6   N E W    J E R S E Y  S I M   G A M E S  F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:
 
1st Place:
Capital Health EMS:
Andrew Grandin
Megan Wieczenski
 
2nd Place:
TEAM USA FDNY:
Randy Li
Kevin Ramdayal
 
 

3rd Place
The Valley Hospital 
Mike Macksoud
 Todd McCoy

Basic Life Support:


 
1st Place:
McCabe Ambulance:
Russel Canhn
Amber Henderson 
 

2nd Place:
Jersey City Medical Center EMS:
Jessica M. Mastinson
Heather Olivier
 
3rd Place
Hackensack Meridian Health:
Pierre Haddad
Judith Santos

___________________________________________________________________________
2 0 1 5   N E W    J E R S E Y  S I M   G A M E S    F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:
 
1st Place:
Virtua Health:
Andrew Ecker
Steve Laramie
 
2nd Place:
TEAM USA FDNY:
Randy Li
Kevin Ramdayal
 
 

3rd Place
JFK EMS 
Shelby Stofan
 Amber Hartman

Basic Life Support:


 
1st Place:
Jersey City Medical Center EMS:
Robert Valdora
Devin McCabe 
 

2nd Place:
Montclair State U. EMS:
Luke Drazdik
Tyler Melnicove
 
3rd Place
Mt. Laurel EMS "Team 36":
Ed Dight
Colin George

___________________________________________________________________________
2 0 1 4    N E W    J E R S E Y  S I M   G A M E S    F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:
 
1st Place:
Virtua Health:
Andrew Ecker
Steve Laramie
 
2nd Place:
NorthSTAR Air Medical:
Michael Carrig
Marie O'Donnell
 
 

3rd Place
MONOC 
Joanna Brown
 Rocco Tancredi

Basic Life Support:


 
1st Place:
Montclair State University EMS:
Luke Drazdik
Mari Espinal 
 

2nd Place:
Mount Laurel EMS:
Katherine Broeker
Carl Hale
 
3rd Place
Lourdes EMS:
Michael Forlines
Markay Tracy

___________________________________________________________________________
2 0 1 3    N E W    J E R S E Y  S I M   G A M E S   F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:
 
1st Place:
Air 2:
Larry Fornicola
David Salati
 
2nd Place:
Jersey City Medical Center EMS:
Patrick Boyce
Joseph DeSiervo
 
 

3rd Place
Virtua MICU
Andrew Ecker
 Michael Hoopes

Basic Life Support:


 
1st Place:
University Hospital EMS (Team 1):
Kimberly Rundecker
Kelly Tompkins 
 

2nd Place:
Clinton First Aid and Rescue Squad:
Stacey L Elliott
James E Race Jr.

 3rd Place
Mount Laurel EMS (Team 1):
Carl Hale
Katherine Broeker

___________________________________________________________________________
2 0 1 1    N E W    J E R S E Y   S I M   G A M E S    F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:

 
1st Place:
Underwood MICU
Harry Shelton
Ian Roberts
 
2nd Place:
Virtua MICU Team 1
Michael Martin
Steve Napoli
 
 
3rd Place
Virtua MICU Team 2
Andrew Ecker
 Carl Bittenbender

Basic Life Support:

 
1st Place:
Valley Hospital
Jeffrey Wiles
Michael Macksoud
 
2nd Place:
UMDNJ Team 3
Kim Rundecker
Kelly Tompkins
 
3rd Place
UMDNJ Team 3
Joseph Sapienza
Vincent Covino

___________________________________________________________________________
2 0 1 0    N E W    J E R S E Y    S I M  G A M E S    F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:

 
1st Place:
AtlantiCare EMS
John Bergen
William Lyman
 
2nd Place:
Underwood MICU
Lou Probst
Harry Shelton
 
 
3rd Place
Virtua MICU
Dan Newman
 Kathy Schmidt
Mike Martin

Basic Life Support:

 
1st Place:
Atlantic EMS - Team 1
Kurt Gibson
Brian Taege
 
2nd Place:
Mt. Laurel EMS
Jeff Szurek
Beth Anne Stauffer
Liz McNeil
 
 
3rd Place
Atlantic EMS - Team 2
Jeff Ramella
Josh Wolfson

___________________________________________________________________________
2 0 0 9    N E W    J E R S E Y    S I M  G A M E S    F I N A L I S T S:

Advanced Life Support:
 
1st Place
:
Atlanticare MICU
Jon Bergen RN, EMT-P, CFRN
Bill Lyman EMT-P

 
2nd Place
:
Virtua MICU
Kevin Hess, MICP
Michael Martin, MICP
Kathy Schmidt, MICP
  
3rd Place:

Underwood MICU
Harry Shelton, NREMT-P

Lou Probst, NREMT-P


Basic Life Support:

 
1st Place
:
Mount
Laurel EMS
Jeff Szurek, EMT-B
Beth Anne Stauffer, EMT-B
Ed Biebel, EMT-B

 2nd Place
:
Atlantic Ambulance
“Team 1”
Daniel Arthur, EMT-B
Greg Doltz, EMT-B
  
3rd Place:

Atlantic Ambulance
“Team 2”
Brian Taege, EMT-B
Kurt Gibson, EMT-B